Wiadomości: Świat

Nigeria w stanie wojny?

Nigeria znajduje się w kryzysie, a może nawet w stanie cichej wojny, której przyczyny nie są znane. 200 osób zabitych to za dużo jak na kraj, który twierdzi, że nie jest w stanie wojny. Nikt na świecie nie uwierzy, że rząd o niczym nie wiedział, a sprawcy są nieznani – powiedział metropolita Abudży, nigeryjskiej stolicy, komentując niedawną masakrę chrześcijan w stanie Plateau.

Papież w Bari: Chcemy wspólnie rozpalić płomień nadziei

Na zaproszenie papieża Franciszka w Bari zanoszone są modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. „Bliski Wschód dziś płacze, cierpi i milczy, podczas gdy inni go znieważają, dążąc do władzy i bogactwa” – podkreślił Franciszek. Wraz z nim modlili się m.in. patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, metropolita wołokołamski Hilarion a także papież koptyjski Tawadros II oraz patriarchowie katolickich Kościołów Wschodnich.

Włochy: papież Franciszek przybył do Bari

W tym położonym na południu Włoch mieście związanym ze św. Mikołajem modlił wraz prawosławnymi i katolickimi patriarchami Kościołów wschodnich oraz chrześcijanami innych wyznań o pokój na Bliskim Wschodzie.

Santiago de Compostela: Portyk Chwały odnowiony

W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały – jednej z głównych części tej zabytkowej świątyni. Odnowiony element będzie dostępny dla turystów od 27 lipca.

USA: zmarł kard. Jean-Louis Tauran

W czwartek wieczorem zmarł w Stanach Zjednoczonych przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i kamerlig Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Jean-Louis Tauran. Jako kardynał- protodiakon ogłosił wybór papieża Franciszka przez konklawe. Zmarły purpurat miał 75 lat i przebywał w USA, by poddać się leczeniu choroby Parkinsona.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparła chrześcijan sumą ponad 124 mln euro

Prześladowani i cierpiący chrześcijanie Iraku, Indii, Syrii i Ukrainy w największym stopniu skorzystali ze wsparcia materialnego ze strony międzynarodowego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACS). Łączna wartość tej pomocy w wymiarach całego świata wyniosła 124 057 414 euro. Te i wiele innych danych przedstawiono 4 lipca na konferencji prasowej w Rzymie.

Hymn ŚDM w Panamie już z teledyskiem

Międzynarodowa wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży w Panamie 2019 wraz z teledyskiem została udostępniona w internecie.

USA szykuje się do różańca „od wybrzeża do wybrzeża”

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej 7 października odbędzie się w Stanach Zjednoczonych akcja modlitewna „Różaniec od wybrzeża do wybrzeża”, wzorowana na ubiegłorocznym polskim „Różańcu od granic do granic”.

Papież w Wilnie spotka się z młodymi

Tematem spotkania będzie nadzieja – zgodnie z hasłem papieskiej wizyty na Litwie: „Jezus Chrystus – nasza nadzieja”. Także świadectwa, które wygłoszą przed Ojcem Świętym młodzi ludzie będą związane z poszukiwaniem nadziei

Belgia: Dominikanie obejmują historyczny „kościół Rubensa”

Zakon dominikanów obejmuje po wiekach kościół św. Pawła w Antwerpii. Świątynia, w której znajdują się liczne obrazy z czasów baroku, nazywana jest „kościołem-skarbcem”. Dominikanie byli jej gospodarzami od 1234 roku do Rewolucji Francuskiej. Do powrotu zaprosił zakon biskup diecezji Antwerpii, Johan Bonny.