Wiadomości

Porwany przed rokiem ks. Dziedzic wraca na misje

Rok temu był drugi tydzień w niewoli. Teraz ks. Mateusz Dziedzic jest w drodze do Republiki Środkowoafrykańskiej. Wraca do diecezji Bouar, gdzie został porwany, i tam ponownie będzie pracował.

Papież Franciszek: Kościół winien głosić Ewangelię i bronić rodziny

Przed Kościołem nieustannie stoi wyzwanie „głoszenia Ewangelii współczesnemu człowiekowi, broniąc rodziny przed wszystkimi ideologicznymi i indywidualistycznymi atakami” – powiedział papież Franciszek na zakończenie ostatniej kongregacji generalnej XIV zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów.

Zakończyło się XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów

Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym – pod takim hasłem obradowało w dniach 4-25 października w Watykanie XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Zakończyło go „Relatio finale”, którą zatwierdzili 24 października ojcowie synodalni.

Watykan: papież zapowiedział utworzenie nowej dykasterii ds. świeckich

Na początku czwartkowej popołudniowej kongregacji generalnej Synodu Biskupów papież Franciszek zapowiedział utworzenie nowej dykasterii, w skład której wejdą dotychczasowa Papieska Rada ds. Świeckich oraz Papieska Rada ds. Rodziny, a z którą związana będzie Papieska Akademia „Pro Vita”. Informację o tym podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dziś wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II

Kościół katolicki na całym świecie wspomina dziś po raz drugi w liturgii św. Jana Pawła II. Zmarły 2 kwietnia 2005 pierwszy w dziejach papież – Polak jest jednym z najszybciej wyniesionych na ołtarze wyznawców w czasach nowożytnych.

Są już oficjalne statystyki: 748 kleryków rozpoczęło drogę ku kapłaństwu

Dokładnie 748 alumnów rozpoczęło tej jesieni przygotowanie do kapłaństwa w diecezjalnych i zakonnych seminariach duchownych w Polsce. W sumie, na wszystkich rocznikach formuje się 3571 przyszłych księży.

Franciszek: przywróćmy szacunek dla wiernej miłości

„Trzeba przywrócić społeczne poszanowanie dla wierności w miłości” – powiedział papież Franciszek podczas audiencji ogólnej 21 października. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś ok. 30 tys. wiernych.

Okna Życia w Polsce i na świecie

Pierwsze Okno Życia powstało jako reakcja na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte w wyniku gwałtu. W Niemczech od 1999 roku funkcjonuje obecnie około 140 Okien, w Czechach blisko 40. W Polsce znajduje się 55 – dotychczas pozostawiono w nich 85 niemowląt.

 

Caritas: prawo do życia dobrem o wyższej wartości niż prawo do informacji

„Lepiej, żeby dziecko żyło, nawet nie znając swojego imienia i nazwiska, niż żeby mu to imię i nazwisko napisać na nagrobku” – powiedział w odpowiedzi na informację o stanowisku Komitetu Praw Dziecka dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

Franciszek przestrzega przed przywiązaniem do bogactwa

Jezus nie potępia bogactwa, ale przywiązanie do bogactwa, które dzieli rodziny i wywołuje wojny – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.